Szkoła pamięta

Szkoła pamięta - to nazwa akcji ogłoszonej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. W tym roku odbywa się jej  piąta edycja.  Celem tej inicjatywy jest zwrócenie uwagi młodego pokolenia na potrzebę pielęgnowania pamięci o polskich bohaterach, szczególnie tych związanych z historią danego miejsca i regionu. Odbywa się w okresie, w którym wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji świąt zadusznych.

Nasza szkoła bierze udział w akcji. W ramach akcji przypominamy wybitne osoby związane z dziejami naszej szkoły , a także z dziejami Skoczowa i położonych w sąsiedztwie szkoły Wilamowic. 

Uczniowie odwiedzą lokalne miejsca pamięci i poznają związaną z nimi historię. Zapalą znicze na mogiłach żołnierzy, którzy polegli w bitwie polsko-czeskiej 1919 roku oraz bliżej poznają sylwetkę prezydenta Ignacego Mościckiego, który podczas jednego z polowań na Śląsku Cieszyńskim, 6.11.1937 roku gościł w murach naszej szkoły. 

Pragniemy również przypomnieć o rodzie Skoczowskich, a szczególnie o  Wacławie i Marii Skoczowskich,  którzy pochowani zostali w Wilamowicach w "leśnej mogile". Delegacja naszej szkoły odwiedziła w ostatnim czasie ten grób i nieco uporządkowała. 

Pamięć o tych osobach - to szacunek dla naszej historii.

Kontakt

Zespół Szkół Przyrodniczo - Technicznych
w Międzyświeciu, ul.Malinowa 10
43-430 Skoczów
tel./fax. (33) 8533766, tel. kom. 785916030