Przyszli technicy weterynarii wyjadą na staż do Rimini
Z przyjemnością informujemy, że nasza szkoła uczestniczy w projecie, zorganizowanym przez organ polskiej Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji w ramach programu Erasmus+ sektora Kształcenie i szkolenia zawodowe, Akcja 1 w roku 2024 w ramach otrzymanego dofinansowania przyznanego przez Narodową Agencję Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności - Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji, Kształcenie i szkolenie zawodowe (VET) – Erasmus+, Mobilność edukacyjna osób (KA1), Mobilność uczniów i kadry(KA121)
To kolejna interesująca propozycja kształcenia, realizowana w Zespole Szkół Przyrodniczo - Technicznych w Międzyświeciu. Projekt obejmuje termin od 01.06.2024 do 31.08.2025. W tym czasie ok.23 uczniów kształcących się w zawodzie technik weterynarii wyjedzie na trzytygodniowe praktyki zawodowe do Włoch. Na staż wyznaczono włoskie miasteczko Rimini nad Morzem Adriatyckim.
Organizacją wysyłającą jest ZSP-T W MIĘDZYŚWIECIU, zaś partnerem pośredniczącym - SISTEMA TURISMO S.R.L. we Włoszech. Uczestnicy będą mogli zapoznać się z organizacją i techniką pracy w lecznicach weterynaryjnych w kraju goszczącym, a także rozwijać swoje umiejętności i kompetencje zawodowe oraz językowe. Na przykładzie włoskich lecznic weterynaryjnych zdobędą praktyczne umiejętności związane ze specyfiką obsługi klientów/pacjentów międzynarodowych.
W trakcie praktyki 10-osobowa grupa pozna najważniejsze działania i stanowiska w lecznicach weterynaryjnych, włoskie standardy obsługi klienta/pacjenta oraz obowiązki personelu. Mając za sobą praktykę w polskich lecznicach weterynaryjnych, uczniowie będą mieli okazję porównania i wyciągnięcia wniosków. Wzbogaci to ich różnorodne doświadczenia w praktyce.
Realizowanie projektu umożliwi młodym ludziom zdobycie nowych doświadczeń zawodowych w odmiennych warunkach kulturowych i obyczajowych. To z kolei poszerzy ich umiejętności ogólnozawodowe i nauczy kształtowania postaw przedsiębiorczych. Dodatkowymi korzyściami, wynikającymi z realizacji projektu będzie poznanie włoskiej kultury i obyczajów, zwiedzenie ciekawych miejsc, a przede wszystkim nabycie umiejętności swobodnego posługiwania się językiem angielskim i włoskim.
Projekt jest odpowiedzią na potrzebę właściwego przygotowania młodzieży do podjęcia aktywności zawodowej i powiązania kształcenia zawodowego z potrzebami rynku pracy. Nasza szkoła zdając sobie sprawę, że pełni ważną rolę w procesie przygotowania młodzieży do podejmowania działań związanych z pierwszą pracą zawodową, chce poprzez projekt odpowiednio przygotować uczniów do podjęcia aktywności zawodowej oraz przygotować młodych techników do podejmowania zadań w różnych warunkach ekonomicznych i społecznych.
Wszelkie koszty związane z realizacją projektu, m.in.: szkolenia, praktyki, noclegi, wyżywienie, transport, program kulturowy, ubezpieczenie zdrowotne, opieka ze strony organizacji przyjmującej, pokrywane są ze środków Komisji Europejskiej w ramach programu Erasmus+
Praktyki we Włoszech, w znacznym stopniu przyczynią się do wzrostu poczucia własnej wartości uczestników, zdobycia wiedzy i umiejętności zawodowych oraz kompetencji językowych. Udział w projekcie pozwoli stażystom poznać nowe realia kulturowe oraz gospodarcze. Praca we włoskich lecznicach weterynaryjnych przyczyni się do przełamanie barier komunikacyjnych uczniów, poznania nowych technologii, zwiększenia tolerancji i otwartości na inne kultury, zmotywuje do samodoskonalenia i nauki języków obcych. Nabycie tych kompetencji spowoduje zwiększenie mobilności uczestników w ramach europejskiego rynku pracy oraz zwiększy szanse na zatrudnienie.
Po zakończeniu pobytu we Włoszech, uczniowie otrzymają stosowne certyfikaty m.in. Europass Mobilność - poświadczający nabyte kwalifikacje zawodowe udokumentowane i uznawane na terenie całej Unii Europejskiej.