Dzień Kolorowej Skarpetki - 21.03.2024

21 marca - Swiatowy Dzień  Zespołu Downa - nazywany też Dniem Kolorowej Skarpetki. Ta data nie jest przypadkowa i nawiązuje do obecności  u osób z zespołem Downa  dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21. parze chromosomów. Symbolem Zespołu  Downa są kolorowe skarpetki nie do pary, będące synomimem niedopasowania społecznego i genotypowego, z jakim borykaja się osoby z zespolem Downa. Ideą tego święta jest zwrócenie uwagi  społeczeństwa na osoby z  zespolem Downa i ich potrzeby, zwiększenie świadomości o chorobie oraz promowanie praw osób z zespołem Downa do pełnego uczestniczenia w życiu społecznym.

Święto to zostało ustanowione  w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa, natomiast od roku 2012 organizowane jest pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ).

Dziekujemy Wszystkim Uczniom i Nauczycielom, którzy dołączyli się do akcji, ubierając 21 marca skarpetki nie do pary, a tym samym okazując akceptację dla osób z Zespołem Downa. Szczególne podziękowania dla klasy 1 TRZ i 1 TW.

Kontakt

Zespół Szkół Przyrodniczo - Technicznych
w Międzyświeciu, ul.Malinowa 10
43-430 Skoczów
tel./fax. (33) 8533766, tel. kom. 785916030